Zmartwychwstanie Pańskie
W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy
Zmartwychwstał Pan i żyje dziś, blaskiem jaśnieje noc.
Nie umrę, nie, lecz będę żył, Pan okazał swą moc.
Krzyż to jest brama Pana, jeśli chcesz przez nią wejdź,
Zbliżmy się do ołtarza, Bogu oddajmy cześć.
Dzięki składajmy Mu, bo wielka jest jego łaska.
Z grobu powstał dziś Pan, a noc jest pełna blasku.
Chcę dziękować Mu i chcę Go dziś błogosławić,
Jezus, mój Pan i Bóg, On przyszedł, aby nas zbawić.
Wigilia Paschalna
Wielka Sobota to dzień oczekiwania na największe wydarzenie w dziejach świata - Zmartwychwstanie Chrystusa. Po zmroku tego dnia rozpoczyna się uroczysta, bardzo bogata Liturgia Wigilii Paschalnej, sięgająca najgłębiej do tradycji starożytnych misteriów, która wprowadza już w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Noc Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.
Wielka Sobota
Wielki Piątek
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza święta. Wieczorem odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym jej wydarzeniem jest adoracja Krzyża. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.
Wielki Czwartek
W liturgii Kościoła Wielki Czwartek jest początkiem Świętego Triduum Paschalnego (trzy święte dni). W tym dniu wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, upamiętniająca ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. Po zakończeniu uroczystości następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „ciemnicy”, którą stanowi boczna kaplica.